V večini družin imajo domače pisarne različne vloge. Če delate od doma, je pisarna vaš poslovni prostor 8 ur na dan, za druge pa je le prostor za plačevanje računov ali preverjaje pošte. Za otroke je to prostor za domače delo ali prostor za igro. Zamisli za domačo pisarno so preproste. Pri načrtovanju pisarne pomislite na knjižnico, dnevno sobo ali prostor za spanje. Ne glede na vaše želje preberite te nasvete, preden začnete brskati po idejah za oblikovanje domače pisarne, da boste svojo pisarno kar najbolje izkoristili:
Shranjevanje mora biti v ospredju pri vseh zasnovah domače pisarne. Ker je v pisarni potrebno shraniti toliko papirjev, knjig in potrebščin, poskrbite, da bo vse to urejeno s policami, predali in omarami. Ko ugotovite kako boste v pisarni zasnovali prostor za shranjevanje, poiščite pisalno mizo, ki ima vse, kar potrebujete. Na koncu si vzemite čas za prilagoditev sobe za delo od doma z veliko fotografijami in zanimivimi drobnarijami.
Kakšna je najboljša postavitev za oblikovanje pisarne?
Postavitev pisarne mora služiti vašemu delovnemu procesu in celotnemu ustvarjalnemu procesu. Najbolje bi bilo, če bi domača pisarna dobila svojo posebno sobo. Če pa je prostor omejen, jo je mogoče združiti z dnevno sobo ali jo dodati v kotiček spalnice ali kuhinje. Možnosti pri oblikovanju pisarne je veliko, zato se odločite, kaj je najbolje za vas in vašo družino. Ne glede na to, kje boste postavili domačo pisarno, postavite ključno elektroniko in opremo tako, da bo lahko dosegljiva; računalniški monitorji morajo biti nameščeni tako, da ne bleščijo, svetilke pa morajo biti strateško razporejene po celotnem delovnem prostoru, da je v njem čim več svetlobe.
Vaš delovni prostor mora biti tudi ergonomsko neoporečen. Ker na pisarniškem stolu v pisarni preživite kar nekaj ur, mora imeti udobno blazino, ledveno oporo ter možnost vrtenja in kotaljenja, da boste zlahka dosegli predmete in se z njimi ne boste obremenjevali. Stol mora imeti tudi nastavljive naslone za roke, ki omogočajo, da so ramena sproščena, komolci pa upognjeni za 90 stopinj. Pri tipkovnici želite, da je tipka "B" nameščena neposredno pred vami.
Poskrbite za razgled. Če imate v pisarni okno, postavite mizo tako, da boste lahko gledali skozenj. Če ne, naredite navdihujočo galerijsko steno ali edinstveno stensko obešalo, na katerega se lahko med odmorom ozrete. Če boste v domači pisarni sprejemali stranke, poskrbite, da bo na voljo dovolj (in udobnih!) sedežev.
Kako dodati shrambo v pisarno?
Organizacija prostora za domače delo je ključnega pomena, zlasti zaradi vseh računov, pošte in izpiskov, ki jih prejemate in hranite vse leto. Najboljši način shranjevanja dokumentov v sobi za delo od doma je naložba v omaro za arhiviranje. Pri udobju v pisarni vam lahko pomaga premična omara, če imate veliko občutljivih dokumentov, pa si privoščite trajnejšo omarico z možnostjo zaklepanja. Ne pozabite na oznake in barvne kode, da boste vse skupaj zlahka našli. Pri policah in omarah v pisarni so vgradne omare najboljša izbira. Vgrajene police so eleganten način shranjevanja knjižne zbirke, predali z organizatorji pladnjev pa omogočajo shranjevanje osnovnih predmetov, kot so pisala, svinčniki, označevalniki, lepilni trak in kalkulatorji.
Kako izbrati pravo mizo za pisarno?
Pri izbiri pisalne mize (ali miz, če gre za velik družinski prostor) upoštevajte njeno splošno funkcijo. Če je to vaš edini delovni prostor, je pomembno, da izberete trpežno mizo, ki bo na enem mestu vsebovala vse delovne dokumente; videti mora profesionalno in biti obojestranska, da boste lahko organizirali sestanke. Da bi preprečili kakršno koli zmešnjavo med delom in domom, poskrbite za ločeno mizo, ki je ostali člani družine ne bodo uporabljali. Če vaši otroci uporabljajo prostor za domače delo, poskusite z mizo za dve osebi ali celo z razširjenim vgrajenim pultom, na katerem lahko sedi več oseb hkrati. Če delovni prostor uporabljate predvsem za shranjevanje drobnarij, vam bo morda zadostovala manjša, modna pisalna miza.
Kako okrasiti pisarno?
Ko iščete ideje za opremljanje sobe za delo od doma, vedno razmišljajte praktično. Vaš delovni prostor mora biti funkcionalen, hkrati pa mora vsebovati stvari, ki vas motivirajo. Čeprav so delovni prostori običajno formalne sobe, jih lahko pri opremljanju vsekakor poživimo. Če iščete barve za stene v pisarni, poiščite barvo, ki vam daje energijo, ali pa uporabite vzorce ali črte, da jih popestrite. Globusi, zemljevidi in ure v delovnem prostoru ne smejo manjkati, prav tako namizne svetilke in vaze.
Če želite svojemu delovnemu prostoru dodati osebno noto, obesite uokvirjene družinske fotografije in spominke iz potovanj. Za obvezne dodatke, kot so skodelice za svinčnike, pladnji za papir in držala za revije, poskusite uporabiti svetle, živahne vzorce. Dodate pa lahko tudi predmete, ki vas bodo nasmejale vsakič, ko jih boste zagledali. Odlične ideje za domačo pisarno so tudi oglasne deske, kredne table ali bele table, ki so kot nalašč za opomnike in jih lahko uporabite tudi za slike ali umetniška dela.